فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

10 فعالیت برای تحریک ذهن شما

10 راهکار برای افزایش فعالیت ذهن شما:

در زیر 10 راه ساده روزانه که می توانید مغز خود را تقویت کنید آورده شده است:

 

1-پازل:

پازل

علاوه بر اینکه یک فعالیت لذت بخش هستند، معماها بر عملکرد مغز شما تأثیر مثبت می گذارند. کسانی که پازل درست میکنند، 2.5 سال دیر تر به زوال عقل مبتلا می شوند.

 

2-شطرنج:

شطرنج

شطرنج بازی ای است که بسیاری آن را بازی می کنند و از آن لذت می برند. شطرنج توانایی حل مسئله، توانایی تفکر و واکنش سریع و حتی خلاقیت شما را افزایش می دهد. هنگام بازی شطرنج، نیمکره راست و چپ مغز شما فعال می شود. شطرنج همچنین باعث بهبود حافظه می شود.

 

3-کتاب بخوانید:

کتاب بخوانید

کتاب خواندن مزایای زیادی برای بدن شما از جمله ایجاد آرامش، ایجاد تمرکز و موارد دیگر. خواندن با یادگیری واژگان جدید ذهن شما را گسترش می دهد. با قرار دادن خود درشخصیت های داستان، خلاقیت خود را افزایش می دهید.

 

4-فعالیت بدنی:

فعالیت بدنی

یک تمرین خوب نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر احساسی و روحی نیز احساس خوبی به شما می دهد. ورزش باعث افزایش ماده خاکستری، جریان خون، توانایی های شناختی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل می شود.

 

5- ساز زدن را بیاموزید:

ساز زدن را بیاموزید

یادگیری نواختن ساز به طور کلی، تأثیرات مثبتی بر مغز دارد. فرایند یادگیری نحوه خواندن نت موسیقی و سپس ترجمه آن به نواختن، مسیرهای عصبی متعددی را ایجاد می کند که قبلاً وجود نداشت. نواختن سازها همچنین توانایی شما را در حفظ اطلاعات و عملکرد حافظه را افزایش می دهد. همچنین باعث افزایش جریان خون در مغز، به ویژه نیمکره چپ می شود.

 

6-مدیتیشن:

مدیتیشن

مدیتیشن باعث کاهش اضطراب و پاکسازی ذهن می شود. با این حال، بیشتر از آن تأثیر خاصی بر ساختار مغز دارد. افرادی که مدیتیشن می کردند، مورد مطالعه قرار گرفتند. مشخص شد که افرادی که مدیتیشن می کنند، دارای ماده خاکستری بیشتری در هیپوکامپ هستند. هیپوکامپ مسئول حافظه، یادگیری و احساسات است، بنابراین داشتن ماده خاکستری بیشتر به این معنی است که مدیتیشن در افزایش همه این توانایی ها نقش دارد. همچنین مشخص شد که مدیتیشن مقدار خاکستری اطراف آمیگدال را کاهش داده که مربوط به کاهش میزان استرس و اضطراب است.

 

7-نقاشی و رنگ آمیزی :

نقاشی و رنگ آمیزی

طراحی و رنگ آمیزی باعث افزایش جریان خون به قشر جلویی مغز می شود. قشر جلویی مسئول تصمیم گیری، رفتار شناختی و همچنین رفتار اجتماعی است. این فعالیتها ذهن را بخصوص در مورد رفتارهای شناختی، از جمله حافظه، زمان عکس العمل و حل مسئله، تقویت می کنند.

 

8-یادداشت بنویسید:

یادداشت بنویسید

با نوشتن فیزیکی اطلاعات، مغز به طور خودکار پردازش می کند و یادگیری شما را افزایش می دهد. همچنین، هنگام مطالعه یادداشت ها، پردازش و به خاطر سپردن دست خط خود آسان تر از یادداشت های تایپ شده است.

 

9-مسیرها را عوض کنید:

مسیرها را عوض کنید

آیا تا به حال سوار ماشین شده اید و ناگهان بدون اینکه بدانید چگونه به آنجا رسیده اید به مقصد می رسید؟ دلیل این امر این است که مغز شما دائماً از مسیری مشابه استفاده می کند، بنابراین اگر هر بار به همان شیوه به محل کار یا مدرسه بروید، هیچ ارتباط جدیدی ایجاد نمی شود. یک راه سریع و آسان برای تقویت عملکرد مغز این است که از مسیری متفاوت استفاده کنید.

 

10-به کار بردن دستی که با آن کار نمکنید:

انجام فعالیت های ساده مانند مسواک زدن دندان ها، نوشتن یا شانه زدن موهای شما با دست مخالف می تواند عملکرد مغز شما را  بهبود بخشد. با استفاده از دست دیگر خود، ارتباطات عصبی موجود تقویت می شوند و حتی می تواند ارتباط بیشتری ایجاد کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 12 =