فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

7 فایده شگفت انگیز ویتامین D

7 فایده شگفت انگیز ویتامین D

بدن شما از تعدادی سیستم پیچیده تشکیل شده است. برای اینکه بتواند حداکثر کارایی خود را انجام دهد، تعداد معینی ویتامین، مواد مغذی و مواد معدنی وجود دارد که باید آنها را از غذاها یا از طریق مکمل ها مصرف کنید. وقتی از چیزی به اندازه کافی استفاده نمی کنید، ماهیچه ها، استخوان ها، مفاصل، اندام ها و سیستم های مختلف دیگر دچار آسیب می شوند. بسته به آنچه که کم دارید، ممکن است علائم مختلفی از خستگی تا شکستگی استخوان یا عوارض جدی تر را احساس کنید.

ویتامین D (کلسیفرول) یک ویتامین محلول در چربی است که برای سلامت انسان ضروری است. به این ویتامین استروئید نیز گفته می شود زیرا متابولیسم و ​​جذب کلسیم و فسفر را افزایش می دهد. نور طبیعی خورشید در واقع برای تولید ویتامین D در پوست کافی است. با این حال، کمبود آن می تواند باعث راشیتیسم در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان شود.

فواید سلامتی ویتامینD ، که به نام کلسیفرول نیز شناخته می شود، شامل درمان راشیتیسم، درمان استئومالاسی، محافظت در برابر بیماری های شریانی محیطی (PAD) ، کند شدن پیشرفت سرطان، جلوگیری از شکستگی استخوان و درمان تسبیح راشیتی است.

 

ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D:

بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D استئومالاسی و راشیتیسم هستند. استئومالاسی اغلب در بزرگسالان مشاهده می شود. علائم اصلی استئومالاسی عبارتند از: افزایش شکستگی استخوان، اردک وار راه رفتن و ضعف عضلانی. راشیتیسم یک بیماری استخوانی است که در کودکان یافت می شود. علائم راشیتیسم شامل خم شدن دست ها و پاها است. این به دلیل نرم شدن استخوان ها اتفاق می افتد.

ویتامین D

منابع مهم ویتامین D:

نور خورشید مهمترین منبع ویتامین D است. اشعه ماوراء بنفش خورشید سرعت تولید ویتامین D را در پوست افزایش می دهد. پانزده دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در روز برای تکمیل نیاز بدن به ویتامین D کافی است.

این ماده در برخی غذاها مانند ماهی خال مخالی، ساردین و ماهی قزل آلا یافت می شود. سایر منابع خوب شامل کره، زرده تخم مرغ، روغن کبد ماهی و ماهی روغنی است. شیر غنی شده همچنین دارای مقداری ویتامین D است.

افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند اغلب دچار کمبود ویتامین D هستند زیرا این ویتامین بیشتر در غذاهای جانوری یافت می شود. هنگامی که قادر به دریافت ویتامین D از طریق منابع طبیعی نیستید، مکمل هایی در بازار وجود دارد که می توانند دوزهای توصیه شده مشابه را ارائه دهند.

 

فواید ویتامین D برای سلامتی:

 

سطح فسفات و کلسیم را کنترل می کند:

کلسیم و فسفات هر دو نقش اساسی در عملکرد بدن دارند. کلسیم برای عملکرد سلول ها، اعصاب، استخوان ها و ماهیچه ها مهم است. فسفات را می توان در تمام سلول های بدن نیز یافت. هر کدام از اینها با وجود مقدار مناسب ویتامین D بهتر جذب می شود.

در صورت کمبود ویتامین D ، بدن قادر به کنترل سطح فسفات و کلسیم نیست. اگر سطح این مواد معدنی در خون بسیار کم شود، بدن ممکن است هورمون های دیگری برای ترشح فسفات و کلسیم از استخوان ها تولید کند. این منجر به ضعیف شدن و نرم شدن استخوان ها می شود. اختلالات دیگری که ممکن است به دلیل مشکلات مربوط به کنترل مناسب کلسیم و فسفات ایجاد شوند، مشکلات کلیه و روده ها هستند.

 

راشیتیسم را درمان می کند:

ویتامین D

راشیتیسم یک اختلال اسکلتی است که در اثر کمبود ویتامین D ، فسفات و کلسیم ایجاد می شود. با بررسی اشعه ایکس، استخوان های پا مشخص می شوند. راشیتیسم را می توان با دوز اضافی ویتامین D خوراکی درمان کرد. در طول درمان راشیتیسم، پزشک سطح 25-OH-D در پلاسما را کنترل می کند تا مقدار طبیعی آن افزایش یابد. ناهنجاری ها در استخوان ها به آرامی از بین می روند. برای راشیتیسم ناشی از کمبود کلسیم، باید مکمل کلسیم اضافی همراه با دوز ویتامین D مصرف شود.

استئومالاسی را درمان می کند:

چهار جزء اصلی استخوان انسان عبارتند از:

  • – مواد معدنی
  • – کلسیم
  • – فسفر

 -ترکیبی از کلاژن، استئوکلاستها (سلولهای استخوان گیر) و استئوبلاستها (سلولهای استخوان ساز)

استئومالاسی به معنای نرم شدن استخوان ها است و بیماری با همین نام، به این معنا است که در استخوان ها مشکل ضعف یا شکنندگی وجود دارد.

فیبرهای کلاژن موجود در استخوان ها توسط مواد معدنی پوشانده شده است. استحکام استخوان به پوشش معدنی غنی روی ماتریکس کلاژن بستگی دارد. پوشش معدنی، اگر به مقدار قابل توجهی یافت شود، یک استخوان قوی ایجاد می کند.

استئوکلاست ها استخوان های قدیمی را از بین می برند و استئوبلاست ها ماتریکس کلاژن جدید را تولید می کنند. اگر فرآیند تشکیل پوشش معدنی به درستی انجام نشود، استئومالاسی رخ می دهد.

در این بیماری استخوان های جدید بدون پوشش معدنی تشکیل می شوند که منجر به نرم شدن استخوان ها می شود. این نوع استخوان ها ممکن است به راحتی ترک خورده یا خم شوند. استئومالاسی با دوز خوراکی ویتامین D و تماس مستقیم با آفتاب درمان می شود. هنگامی که گزینه ای برای جذب طبیعی نور خورشید وجود ندارد، لامپهای UV اغلب به عنوان درمان جایگزین مورد استفاده قرار می گیرند.

راشیتیسم را درمان می کند

از بیماری شریانی محیطی جلوگیری می کند:

بیماری شریانی

بیماری عروق محیطی (PAD) زمانی رخ می دهد که یک مشکل گردش خون وجود داشته باشد که مانع از جریان صحیح خون به اندام ها مانند حالت معمول می شود. معمولاً اندام ها خون کافی دریافت نمی کنند و در نتیجه، در حین هر حرکتی مانند راه رفتن یا حرکات دیگر احساس درد ایجاد می شود. در موارد شدید، ایسکمی بحرانی اندام، سکته مغزی یا حمله قلبی ممکن است رخ دهد.

احتمال بیماری عروق محیطی را کاهش می دهد. همچنین به بدن کمک می کند تا کلسیم را که برای استخوان های ما ضروری است جذب کند. از کودکان خواسته می شود تا برای جذب ویتامین D به مدت متوسط ​​در معرض نور آفتاب قرار گیرند تا از این بیماری وحشتناک جلوگیری شود.

 

پتانسیل ضد سرطان:

پتانسیل ضد سرطان

مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد ویتامین D می تواند پیشرفت انواع مختلف سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی را کند کند. این به محافظت در برابر سرطان های پروستات، ریه، پوست و لنفوم کمک می کند.

بر اساس مطالعه محققان بخش خدمات پزشکی، Torrent Pharmaceuticals Ltd. ، احمدآباد، گجرات و هند، ویتامین D تکثیر سلولی را کاهش می دهد و تمایز سلولی را افزایش می دهد، که از رشد عروق خونی جدید جلوگیری می کند و دارای اثرات ضد التهابی قابل توجهی است. این ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D و افزایش خطر ابتلا به سرطان را نشان می دهد و اکثر شواهد به سرطان روده بزرگ اشاره می کند. در مطالعه پیگیری متخصصان سلامت (HPFS) ، در افرادی که دارای غلظت بالای ویتامین D هستند بعید است که سرطان روده بزرگ تشخیص داده شوند.

در آزمایش های دیگر در طول سالیان متمادی، مشخص شد افرادی که دارای بالاترین سطح ویتامین D در سیستم خود هستند، 22 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.

 

از شکستگی جلوگیری می کند:

از شکستگی جلوگیری می کند

رژیم های غنی از ویتامین D احتمال شکستگی ها را کاهش می دهند. در صورت فقدان یا کمبود ویتامین D ، مصرف خوب کلسیم باعث استحکام استخوان ها نمی شود. این چیزی است که برای افراد مسن اهمیت ویژه ای دارد. با افزایش سن، خطر پوکی استخوان و سایر کمبودهای ویتامین که می تواند منجر به شکستگی راحت تر استخوان ها شود بیشتر است.

علاوه بر این، تعادل شما به خوبی قبل از آن نیست، بنابراین احتمال سقوط بیشتر است. سقوط منجر به شکستگی می شود، بنابراین دریافت مقدار کافی ویتامین D برای کاهش احتمال شکستگی در صورت تصادفات بسیار مهم است.

 

تسبیح راشیتی را درمان می کند:

تسبیح راشیتی را درمان می کند

در درمان تسبیح راشیتی که در برجستگی های مهره ای که در مفاصل دنده ها با غضروف آنها مشاهده می شوند؛ کمک میکند. این بیماری اغلب در افرادی مشاهده می شود که قبلاً از بیماری راشیتیسم، اسکوروی یا کندروودیستروفی رنج می بردند. کمبود کلسیمی که باعث رشد بیش از حد غضروف مفصل می شود. ویتامین D یک راه طبیعی برای درمان این مشکل است زیرا همانطور که قبلا ذکر شد، این ویتامین به بدن کمک می کند تا کلسیم را به نحوی بهتر جذب کند.

اگر نگران کمبود ویتامین D هستید یا از هر یک از اختلالات فوق رنج می برید، باید با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند آزمایشاتی را انجام دهد تا بداند آیا بدن شما در این ماده مغذی ضروری کمبود دارد یا خیر. سپس می توان توصیه مناسبی در مورد نحوه تأمین موارد مورد نیاز خود از طریق غذا، نور خورشید یا مکمل ها ارائه کرد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =