فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

9 دلیل اینکه چرا چاقی فقط یک انتخاب نیست

9 دلیل اینکه چرا چاقی فقط یک انتخاب نیست:

  1. در سال 2016، حدود 30 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده چاق بودند.بسیاری از افراد چاقی را ناشی از انتخاب های نامناسب رژیم غذایی و عدم تحرک می دانند، اما این همیشه به این سادگی نیست.عوامل دیگر می توانند تأثیرات قدرتمندی بر وزن بدن و چاقی داشته باشند، که برخی از آنها خارج از کنترل فرد است.اینها شامل ژنتیک، عوامل محیطی، برخی شرایط پزشکی و موارد دیگر است.این مقاله 9 دلیل قانع کننده را ذکر می کند که چرا چاقی فقط یک انتخاب نیست.

چرا چاقی

1-ژنتیک و عوامل قبل از تولد:

ژنتیک و عوامل قبل از تولد

سلامتی به ویژه در اوایل زندگی بسیار مهم است، زیرا این امر بعداً بر سلامت شما تأثیر می گذارد. در حقیقت، بسیاری از موارد را می توان در حالی که جنین هنوز در رحم است، تعیین کرد.رژیم غذایی و انتخاب شیوه زندگی مادر اهمیت زیادی دارد و ممکن است بر رفتار و ترکیب بدن کودک در آینده تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان می دهند زنانی که در دوران بارداری اضافه وزن زیادی پیدا می کنند بیشتر احتمال دارد بچه های 3 ساله سنگینی داشته باشند.به طور مشابه، کودکانی که والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان چاق هستند بسیار بیشتر از بچه هایی که دارای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ طبیعی هستند چاق هستند.

علاوه بر این، ژن هایی که از والدین خود به ارث می برید ممکن است استعداد شما را برای افزایش وزن تعیین کنند.اگرچه عوامل ژنتیکی و عوامل اولیه زندگی مسئول چاقی نیستند، اما با مستعد شدن افراد به افزایش وزن، به این مشکل کمک می کنند.حدود 40 درصد از کودکان با وزن اضافی در دوران نوجوانی خود همچنان سنگین خواهند بود و 75-80 درصد از نوجوانان مبتلا به چاقی این وضعیت را تا بزرگسالی حفظ خواهند کرد.

 

2-عادات تولد، نوزادی و کودکی:

-عادات تولد، نوزادی و کودکی

اگرچه دلیل آن ناشناخته است، به نظر می رسد کودکانی که از طریق سزارین متولد می شوند در مراحل بعدی زندگی بیشتر مستعد چاقی هستند.این امر در مورد نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند و وزن آنها بیشتر از نوزادانی است که از شیر مادر تغذیه می کنند صادق است.این ممکن است به این دلیل باشد که دو گروه باکتری های روده متفاوتی ایجاد می کنند که می تواند بر ذخیره چربی تأثیر بگذارد.

توجه به این نکته ضروری است که این عوامل عموماً با انتخاب مادر یا نوزاد ایجاد نمی شوند، اما به نظر می رسد با خطر چاقی کودک ارتباط دارند.علاوه بر این، ایجاد عادات غذایی سالم و ورزش در دوران کودکی ممکن است ارزشمندترین پیشگیری در برابر چاقی و بیماریهای مربوط به شیوه زندگی باشد.

اگر کودکان خردسال به جای غذاهای فوری فرآوری شده میل به غذاهای سالم داشته باشند، به آنها کمک می کند تا وزن طبیعی خود را در طول زندگی خود حفظ کنند.

 

3-داروها یا شرایط پزشکی:

داروها یا شرایط پزشکی

بسیاری از بیماریها فقط با داروها قابل درمان هستند.افزایش وزن یکی از عوارض جانبی شایع بسیاری از داروها از جمله داروهای دیابت، داروهای ضدافسردگی و داروهای ضد روان پریشی است.این داروها ممکن است اشتهای شما را افزایش داده، متابولیسم را کاهش داده و یا حتی توانایی بدن در چربی سوزی را تغییر داده و میزان ذخیره چربی را افزایش دهند.علاوه بر این، بسیاری از بیماریهای شایع می توانند شما را مستعد افزایش وزن کنند. یک مثال کلیدی کم کاری تیروئید است.

 

4-هورمون های قوی گرسنگی:

هورمون های قوی گرسنگی

گرسنگی و خوردن غیرقابل کنترل فقط ناشی از حرص و طمع یا نداشتن اراده نیست.گرسنگی توسط هورمون های بسیار قوی و مواد شیمیایی مغز کنترل می شود که شامل مناطقی از مغز شما می شود که مسئول هوس و پاداش هستند.این هورمون ها در بسیاری از افراد مبتلا به چاقی عملکرد نامناسبی دارند، که رفتار غذا خوردن آنها را تغییر می دهد و باعث ایجاد انگیزه فیزیولوژیکی قوی برای خوردن بیشتر می شود.

مغز شما دارای یک مرکز پاداش است که هنگام غذا خوردن شروع به ترشح دوپامین و سایر مواد شیمیایی خوب می کند.به همین دلیل است که اکثر مردم از غذا خوردن لذت می برند.

این سیستم همچنین تضمین می کند که شما به اندازه کافی غذا می خورید تا تمام انرژی و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید.خوردن غذاهای بی ارزش بسیار بیشتر از خوردن غذاهای فرآوری نشده باعث آزاد شدن این مواد شیمیایی می شود.

این یک پاداش بسیار قوی تر در مغز شما به ارمغان می آورد.مغز شما ممکن است با ایجاد اشتیاق شدید برای این غذاهای ناخواسته، پاداش بیشتری را جستجو کند. این می تواند منجر به یک چرخه معیوب شود که شبیه اعتیاد است.

 

5-مقاومت به لپتین:

مقاومت به لپتین

لپتین یک هورمون بسیار مهم است که به تنظیم اشتها و متابولیسم کمک می کند.این ماده توسط سلولهای چربی تولید می شود و سیگنالی را به قسمتی از مغز شما ارسال می کند که به شما می گوید خوردن را متوقف کنید.لپتین تعداد کالری هایی که می خورید و می سوزانید و همچنین میزان چربی ذخیره شده در بدن شما را تنظیم می کند.

هرچه چربی موجود در سلول های چربی بیشتر باشد، لپتین بیشتری تولید می کنند. افراد چاق مقدار زیادی لپتین تولید می کنند.با این حال، آنها همچنین دارای شرایطی به نام مقاومت لپتین هستند.بنابراین، حتی اگر بدن شما مقدار زیادی لپتین تولید می کند، مغز شما آن را نمی بیند یا تشخیص نمی دهد.

هنگامی که مغز شما سیگنال لپتین را دریافت نمی کند، به اشتباه تصور می کند که گرسنه است، حتی اگر بیش از مقدار کافی چربی بدن ذخیره شده باشد.این باعث می شود تا مغز شما فیزیولوژی و رفتار خود را تغییر دهد تا چربی مورد نیاز خود را بازیابی کند.

گرسنگی افزایش می یابد و شما کالری کمتری می سوزانید تا از گرسنگی جلوگیری کنید. تلاش برای اعمال اراده در برابر سیگنال گرسنگی ناشی از لپتین برای بسیاری از مردم تقریباً غیرممکن است.

 

6-آموزش تغذیه ضعیف:

آموزش تغذیه ضعیف

در جامعه مدرن، شما با تبلیغات بی پایان، اظهارات سلامتی، ادعاهای تغذیه ای و غذاهای ناسالم روبرو هستید.علیرغم اهمیت تغذیه، به طور کلی به کودکان و بزرگسالان نحوه صحیح غذا خوردن آموزش داده نمی شود.نشان داده شده است که اهمیت رژیم غذایی سالم و تغذیه مناسب به کودکان کمک می کند تا انتخاب های بهتری در مراحل بعدی زندگی داشته باشند.آموزش تغذیه بسیار مهم است، به ویژه هنگام ایجاد عادات غذایی و شیوه زندگی که در بزرگسالی ایجاد می کنید.

 

7-غذاهای فوری اعتیادآور:

غذاهای فوری اعتیادآور

برخی از غذاها می توانند کاملاً اعتیادآور باشند.اعتیاد به مواد غذایی شامل اعتیاد به غذاهای ناخواسته به همان شیوه ای است که معتادان به مواد مخدر معتاد هستند.این بیشتر از آنچه فکر می کنید رایج است.در حقیقت، ممکن است تا 20% از افراد با اعتیاد به غذا زندگی کنند و این تعداد در افراد چاق یا دارای اضافه وزن به حدود 25 می رسد.وقتی به چیزی معتاد می شوید، آزادی انتخاب خود را از دست می دهید. مغز شما شروع به تصمیم گیری برای شما می کند.

8-تأثیر باکتری های روده:

تأثیر باکتری های روده

سیستم گوارشی شما میزبان تعداد زیادی باکتری است که به عنوان میکروبیوتای روده شناخته می شوند.بسیاری از مطالعات نشان می دهند که این باکتری ها برای سلامت کلی بسیار مهم هستند.جالب اینجاست که افراد مبتلا به چاقی تمایل به داشتن باکتری های روده متفاوتی نسبت به افرادی که دارای وزن طبیعی هستند، دارند.

باکتری های روده در افرادی که دارای چاقی یا اضافه وزن هستند ممکن است در برداشت انرژی از غذا کارآمدتر بوده و کل ارزش کالری رژیم غذایی آنها را افزایش دهند.در حالی که درک رابطه بین وزن و باکتری های روده محدود است، شواهد قانع کننده نشان می دهند که این میکروارگانیسم ها نقش مهمی در چاقی ایفا می کنند.

 

9-محیط:

محیط

در برخی مناطق، خرید غذای سالم ساده نیست.این مناطق اغلب صحراهای غذایی نامیده می شوند و در محله های شهری یا شهرهای روستایی بدون دسترسی به غذای سالم و مقرون به صرفه قرار دارند.این عمدتاً به دلیل فقدان مغازه های خواربارفروشی، بازارهای کشاورزان و ارائه دهندگان غذای سالم در فاصله کمی است.

کسانی که در این مناطق زندگی می کنند اغلب فقیر هستند و ممکن است به وسیله نقلیه ای دسترسی نداشته باشند تا بتوانند برای خرید مواد غذایی طولانی سفر کنند.ناتوانی در خرید غذاهای سالم و تازه رژیم غذایی شما را تا حد زیادی محدود می کند و خطر ابتلا به مشکلاتی مانند چاقی را افزایش می دهد.

عوامل محیطی دیگری نیز می توانند در چاقی نقش داشته باشند، از جمله نور مصنوعی لامپ های الکتریکی، کامپیوتر، تلفن و تلویزیون.با وجود اینکه ارتباط بین استفاده از صفحه نمایش و چاقی به خوبی ثابت شده است، اکثر مطالعات این امر را به دلیل عدم ورزش نشان می دهند.

با این حال، قرار گرفتن در معرض نور در شب و تغییر در ریتم شبانه روزی داخلی شما نیز ممکن است در چاقی موثر باشد.مطالعات روی حیوانات نشان می دهند که نور مصنوعی ممکن است ساعت داخلی شبانه روزی را تغییر دهد و جوندگان را مستعد ابتلا به چاقی و سندرم متابولیک کند.

 

نتیجه نهایی

وقتی صحبت از چاقی می شود، عوامل متعددی نقش دارند که بسیاری از آنها خارج از کنترل شما هستند، از جمله ژنتیک، عادات دوران کودکی، شرایط پزشکی و هورمون ها.اگرچه اضافه وزن یا چاقی ممکن است یک انتخاب نباشد و کاهش وزن اضافی دشوار باشد، اما اگر بخواهید می توانید وزن خود را کاهش دهید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 11 =