فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

فواید پتاسیم

13 فایده باور نکردنی پتاسیم:

فواید پتاسیم برای سلامتی شامل تسکین سکته مغزی، فشار خون بالا، اختلالات قلبی و کلیوی و اضطراب و استرس است. این به افزایش قدرت ماهیچه ها، متابولیسم، تعادل آب، عملکردهای الکترولیتی و سیستم عصبی کمک می کند.

پتاسیم سومین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است و یک عنصر قوی در بهبود سلامتی است. این شامل اجزای لازم برای حفظ سطح بالای رفاه و بهبود شیوه زندگی است. شما نباید اهمیت پتاسیم را در برنامه غذایی خود دست کم بگیرید.

این ماده معدنی علاوه بر اینکه به عنوان یک الکترولیت عمل می کند، برای حفظ سلامت قلب، مغز، کلیه، بافت ماهیچه ای و سایر سیستم های مهم بدن انسان مورد نیاز است. کلرید پتاسیم واریته اصلی این ماده معدنی است و در ترکیب با سدیم تعدادی از وظایف مهم را در بدن انجام می دهد.

فواید پتاسیم

علائم کمبود پتاسیم:

کمبود هرگونه ماده مغذی در بدن نامطلوب است و پتاسیم نیز از این قاعده مستثنی نیست. کمبود آن ممکن است منجر به علائمی مانند خستگی و ضعف عضلانی شود. سایر علائم کمبود آن شامل رفلکس های غیر فعال، ضربان قلب غیرطبیعی، تپش قلب، کم خونی و سردردهای شدید است. افراد مبتلا به کمبود پتاسیم همچنین ممکن است فشار خون بالا، درد در روده، تورم در غدد و دیابت را که از جمله عوارض جانبی جدی این کمبود است، تجربه کنند.

کمبود پتاسیم

منابع مهم پتاسیم:

مهمترین منابع غذایی پتاسیم، مرکبات، سبزیجات و غلات هستند. همچنین، می توانید مقدار زیادی از این ماده معدنی را از ماهی آزاد، مرغ، شیر کامل، آب میوه های تازه و بادام دریافت کنید. به غیر از آن ها، آجیل، لوبیای آهک، سیب زمینی و طیور دیگر محصولاتی هستند که باید در لیست “غذاهای غنی از پتاسیم” قرار گیرند. با این حال، منابع مهم این ماده معدنی نیز شامل آووکادو، موز و آب نارگیل هستند.

 

فواید پتاسیم برای سلامتی:

اغلب این یک ماده مغذی ضروری است که فشار خون را درمان می کند، اضطراب و استرس را کاهش می دهد و بسیاری از اختلالات سلامتی را بهبود می بخشد. بیایید مزایای رایج آن را با جزئیات بررسی کنیم.

 

1-فعالیت عصبی را تحریک می کند:

فواید پتاسیم

این ماده نقش مهمی در حفظ عملکرد طبیعی مغز دارد. سطوح بالای پتاسیم باعث می شود اکسیژن بیشتری به مغز برسد، در نتیجه باعث تحریک فعالیت عصبی و افزایش عملکرد شناختی می شود. دلیل خوبی وجود دارد که مردم موز را غذای مغز می نامند. زیرا آن حاوی سطوح فوق العاده بالایی از این ماده معدنی است.

این امر در جلوگیری از بروز سکته مغزی در مغز انسان اهمیت زیادی دارد. دکتر الیزابت بارت کانر و کی-تی شاو از طریق تحقیقات خود دریافتند که مصرف زیاد پتاسیم از منابع غذایی ممکن است از مرگ ناشی از سکته مغزی محافظت کند. بر هیچ کس پوشیده نیست که افراد در معرض خطر بالای این وضعیت غم انگیز اغلب کمبود این ماده مغذی ضروری را دارند. از آنجا که به عنوان یک گشاد کننده عروق عمل می کند، هنگامی که مقدار مناسبی از این ماده معدنی مصرف شود، رگ های خونی در سراسر بدن شل می شوند. این بدان معناست که خون آزادتر جریان می یابد و احتمال لخته شدن و جدا شدن آن برای ایجاد سکته مغزی کمتر است.

 

2-قند خون را تثبیت می کند:

فواید پتاسیم

مطالعات نشان می دهند که سطوح پایین پتاسیم با افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است. مطالعه ای که توسط تیمی از محققان ایالات متحده منتشر شد، نشان داد که بین سطوح بالای انسولین/گلوکز و سطوح پایین پتاسیم در افرادی که سالم تلقی می شوند، ارتباط وجود دارد. همچنین به همین دلیل است که افراد مبتلا به دیابت تشویق می شوند که سطح پتاسیم خود را در حد طبیعی نگه دارند تا با تثبیت سطح قند خون در سراسر بدن، احتمال افزایش ناگهانی و کاهش سطح گلوکز و انسولین را کاهش دهند. پزشکان سطوح پایین پتاسیم و سطح بالای انسولین را از ویژگی های ابتلا به دیابت می دانند.

 

3-اختلالات عضلانی را کاهش می دهد:

غلظت کافی از این ماده معدنی برای انقباض و آرامش منظم ماهیچه ها مورد نیاز است. بیشتر یون های پتاسیم در بدن انسان در سلول های ماهیچه ای قرار دارند. عملکرد بهینه عضلات و اعصاب را حفظ می کند و به بازتاب سریع رفلکس های ما کمک می کند زیرا باعث تحریک اتصال عصبی ماهیچه ها و مغز می شود.

 

4-از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند:

اختلالات عضلانی را کاهش می دهد

گرفتگی عضلات نتیجه شایع سطوح پایین پتاسیم در خون است، وضعیتی به نام هیپوکالمی. اگر روزانه موز مصرف می کنید، می توانید به راحتی از گرفتگی عضلات جلوگیری کنید زیرا موز دارای محتوای پتاسیم فراوانی است.

 

5-سلامت استخوان را افزایش می دهد:

سلامت استخوان را افزایش می دهد

فواید پتاسیم حتی برای بهبود سلامت استخوان ها نیز مفید است. ویژگی های خاصی از این ماده معدنی وجود دارد که اسیدهای مختلف بدن را خنثی می کند، به حفظ کلسیم کمک می کند و برای استحکام و دوام استخوان قابل استفاده است. علاوه بر این، مطالعه ای در مرکز اطلاعات ریز مغذی های موسسه لینوس پائولینگ می گوید خوردن میوه ها و سبزیجات دارای مقادیر بالای این ماده معدنی منجر به تراکم مواد معدنی بیشتر در استخوان ها می شود و عمر آنها را بیشتر تقویت می کند.

 

6-عملکرد عصبی را تنظیم می کند:

عملکرد عصبی را تنظیم می کند

کانالهای پتاسیم نقش مهمی در حفظ هدایت الکتریکی مغز و تأثیر چشمگیر بر عملکرد مغز دارند. همچنین در عملکرد بالاتر مغز مانند حافظه و یادگیری نقش دارند. علاوه بر این، بیماری هایی مانند صرع با اختلال در عملکرد کانال های پتاسیم که می تواند از طریق کمبود آن ایجاد شود، مرتبط است. جریانهای پتاسیمی وجود دارند که نقش عمده ای در نورونهای پستانداران دارند. این کانالها با مجموعه وسیعی از عملکردهای عصبی به هم مرتبط هستند و می توانند به تعدیل و تنظیم جریانهای الکتریکی در سراسر بدن کمک کنند.

 

7-فشار خون را تثبیت می کند:

فشار خون را تثبیت می کند

پتاسیم در معکوس کردن نقش سدیم در عدم تعادل فشار خون طبیعی مفید است. بنابراین، به عنوان یک جزء حیاتی عمل می کند که عادی بودن فشار خون را در بدن انسان حفظ می کند. این امر خطر بیماری های قلبی و فشار خون را کاهش می دهد. تنظیم فشار خون یکی از مهمترین عملکردهای این ماده معدنی قدرتمند است. همانطور که قبلاً ذکر شد، دارای خاصیت گشاد کنندگی عروق است که باعث کاهش تنش عروق خونی می شود، که یکی از عوامل اصلی فشار خون بالا است.

 

8-ماهیچه ها را تقویت می کند:

یکی از فواید مفید پتاسیم نقش آن در اطمینان از رشد مناسب بافت های عضلانی و استفاده از انرژی آزاد شده در طول متابولیسم است که به طور قابل توجهی به قدرت عضلانی می افزاید. ماهیچه ها، از جمله ماهیچه های بسیار مهم قلب، به دلیل کمبود پتاسیم در رژیم غذایی افراد مستعد فلج هستند.

تحریک رشد سلولی و تامین انرژی متابولیک برای انجام این کار یک عملکرد حیاتی پتاسیم است و سلامت ماهیچه ها بدون آن به خطر می افتد. همچنین، بدون انقباض و آرامشی که پتاسیم به عضلات می دهد، ورزش و تمرینات اضافی عضلات غیرممکن است.

 

9-متابولیسم را افزایش می دهد:

متابولیسم را افزایش می دهد

پتاسیم به پردازش متابولیک مواد مغذی مختلف مانند چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کند. بنابراین، در استخراج انرژی از مواد مغذی مصرف شده از ارزش بالایی برخوردار است. مطالعات مفصل انجام شده در دانمارک نشان داده است که این ماده معدنی همچنین بخشی جدایی ناپذیر از سنتز پروتئین است که بر بازسازی بافت، رشد سلولی و متابولیسم کلی متعادل تأثیر می گذارد.

 

10-اضطراب و استرس را کاهش می دهد:

-اضطراب و استرس را کاهش می دهد

پتاسیم برای افرادی که از شرایط روحی نامطلوب مانند اضطراب و استرس رنج می برند از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان یک عامل استرس قوی در نظر گرفته می شود و بنابراین، عملکرد ذهنی کارآمدی را تضمین می کند. اضطراب و استرس برای سلامتی بسیار مضر است و اگر از استرس مزمن رنج می برید، هرگونه مزایایی مانند پتاسیم ایده خوبی است. این ماده معدنی می تواند به تنظیم هورمون های مختلف در بدن شما از جمله هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین کمک کند که مقادیر بیش از حد آن می تواند برای بدن مضر باشد.

 

11-سلامت قلب را افزایش می دهد:

سلامت قلب را افزایش می دهد

فواید پتاسیم برای سلامتی، سلامت قلب و کلیه ها را تضمین می کند. این ماده در تنظیم متابولیسم و ​​عملکرد صحیح قلب و کلیه ها نقش بی بدیلی ایفا می کند. علاوه بر این، این ماده معدنی به کلیه ها در دفع مواد زائد از طریق فرآیند دفع کمک می کند. با این حال، توصیه می شود برای دریافت توصیه هایی در مورد دوز پتاسیم با پزشک خود مشورت کنید، زیرا می تواند بدن را به جذب کلسیم بیشتر از مقدار مورد نیاز تحریک کند، که در واقع می تواند کلسیفیکاسیون شود و باعث ایجاد مشکلات کلیوی شود، نه اینکه آنها را برطرف کند.

 

12-تعادل آب را حفظ می کند:

-تعادل آب را حفظ می کند

نقش مهم دیگر پتاسیم در حفظ تعادل مایعات مطلوب در بدن انسان است. انواع مختلف سلولها برای عملکرد موثر به تعادل مناسب آب نیاز دارند و پتاسیم به این سلولها در تنظیم تعادل کمک می کند. تعادل مایعات تمام سیستمهای اندام ما را به نحوی حفظ می کند، به همین دلیل است که بسیاری از مردم خوردن موز بعد از مسابقات ورزشی یا بعد از یک شب نوشیدن زیاد، به منظور هیدراته شدن مجدد و بهینه سازی تعادل مایعات را توصیه می کنند.

 

13-سطح مایعات را تنظیم می کند:

پتاسیم همچنین یک الکترولیت عالی در بدن انسان است. این به تنظیم سطح مایعات در بدن و بنابراین به تعدادی از عملکردهای مهم بدن کمک می کند. علاوه بر این، الکترولیت ها به انتقال بارهای الکتریکی از طریق مغز و سیستم عصبی در سراسر بدن کمک می کنند، بنابراین الکترولیت های اضافی همه چیز را سریعتر می کنند.

 

سیستم عصبی را بهبود می بخشد:

سیستم عصبی را بهبود می بخشد

پتاسیم باعث افزایش بازدهی رفلکس های عصبی می شود که پیام را از یک قسمت بدن به قسمت دیگر منتقل می کند. این به نوبه خود به انقباض ماهیچه ها کمک می کند تا هر روز فعالیت های مختلفی را بدون خستگی سریع انجام دهند، که بیشتر از پتاسیم سود می برد و برای ایجاد انقباض و عملکرد ماهیچه ها لازم است.

 

احتیاط:

مازاد این ماده معدنی در بدن می تواند مضر باشد. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی که نمی توانند این ماده معدنی را به درستی پردازش کنند، ممکن است سطوح خطرناک بالایی داشته باشند. این می تواند منجر به بیماری های قلبی، فلج ماهیچه ها، مشکل در تنفس، سوزن سوزن شدن دست و پا، آریتمی قلب و حالت تهوع شود. پتاسیم می تواند یک افزودنی معجزه آسا برای رژیم های خاص باشد، اما همیشه مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید و اگر می خواهید مکمل های پتاسیم را در رژیم غذایی خود قرار دهید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سیزده =