فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

چند روش برای تمایز بین غذای سالم و غذای ناسالم

چند روش برای تمایز بین غذای سالم و غذای ناسالم:

تفاوت بین غذای سالم و ناسالم چیست؟ هنگامی که تصمیم دارید فقط غذای سالم را در بشقاب خود قرار دهید ، چگونه می توانید بدانید که دقیقاً چه چیزی را انتخاب کنید؟ تعاریف بسیاری از “غذای سالم” وجود دارد. برخی مطالعات کاهش وزن سالم با NutraSweet اعلام نموده.و برخی دیگر از تحقیقاتNutrasweet را یک اکسیدوتوکسین آسیب رسان به مغز اعلام کردند. هر دو از داده های علمی برای پشتیبانی ازتحقیقات خود استفاده می کنند. ولی چگونه می توانید داده ها را به درستی تفسیر کنید؟ به چه کسی باید ایمان داشته باشیم؟

غذای سالم و ناسالم

در دنیای غذا، قهرمانان فوق العاده ای وجود دارند و افراد بد نیز وجود دارند ، اما بیشتر غذاها در این بین قرار دارند. با در اینجا ده اصل برای آزمایش درجه “سلامت” یک ماده غذایی خاص ایجاد کردیم. استفاده از این موارد به عنوان راهنما به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید بهترین انتخاب ها چیست. در این مقاله ، ممکن است برخی اصطلاحات رابیابید که با آنها آشنا نیستید. ما از شما می خواهیم که درباره آنها بیشتر اطلاعات بدست آورید. و اگر شرایط خاصی برای سلامتی دارید ، می خواهید از برخی موادغذایی اجتناب کنید و روی برخی دیگر تمرکز کنید. خواه بدنبال تقویت انرژی ، لاغر شدن یا کاهش فشار خون هستید ، این اصول جهانی را برای تصمیم گیری در مورد غذاهایی که برای شما مفید هستند ذکر میکنیم.

 

غذای سالم بیشتر قلیایی است تا اسیدی:

اسیدوز ،یعنی حالتی که بدن شما بیش از حد اسیدی است و دلیل اصلی بسیاری از بیماری ها است. سلول های بدن برای عملکرد به یک محیط قلیایی نیاز دارند ، در حالی که سرطان و باکتری های مهاجم در محیط اسیدی رشد می کنند
Ph خون سالم باید کمی قلیایی باشد. بدن تعادل Ph خود را از طریق یک سری واکنشهای شیمیایی پیچیده حفظ می کند و غذایی که می خورید دارای اثر اسید یا قلیایی است. هنگامی که غذاهای اسیدی می خورید ، بدن روند متعادل سازی خود را آغاز می کند ، خون را دوباره خنثی می کند و برای این منظور کلسیم از استخوان ها گرفته می شود تا به عنوان پایه استفاده شود. بیشتر میوه ها و سبزیجات قلیایی هستند ، در حالی که گوشت ، تخم مرغ و پنیر اثر اسیدی دارند. لیست کاملی از غذاهای قلیایی را دریافت کنید ، به دسته های بسیار ، متوسط و ملایمِ قلیایی تقسیم کنید.

difference-between-unhealthy-and-healthy-foods-2

غذای سالم حداکثر مواد مغذی را فراهم می کند:

فقط غذاهای کامل، یک تغذیه مطلوب را برای هر سلول در بدن فراهم می کنند. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین های موجود در غذا بسیار بهتر از ویتامین های استخراج شده، توسط بدن هضم و استفاده می شوند.
غذاهای کامل ، به ویژه غذاهای فوق العاده، از لیست غذاهای سالم ،را بخورید و فقط در مواردی که برای مدت کوتاهی ضروری است ،مثلاً از ویتامین های استخراج شده یا شیمیایی مثلB12 استفاده کنید.

 

difference-between-unhealthy-and-healthy-foods-3

غذای سالم آنتی اکسیدان تأمین می کند:

آنتی اکسیدان ها برای دفاع طبیعی، از سیستم ایمنی شما ،در برابر رادیکال های آزاد ترشح شده، وبه متابولیسم غذا کمک می کنند. بدون وجود آنتی اکسیدان ، رادیکال های آزاد در اطراف بدن شما پرسه می زنند ، به غشای سلول آسیب می رسانند و DNA را تغییر می دهند. سلول ها یا می میرند ، یا در برابر مهاجمان مانند سرطان ، کاندیدا یا ویروس ها آسیب پذیر می شوند. آسیب را فوراً احساس نخواهید کرد. جراح مغز و اعصاب دکتر بلایلاک تخمین می زند که 70٪ از سلولهای قسمتهای خاصی از مغز شما باید بمیرند تا شما دچار زوال عقل شوید. آنتی اکسیدان ها از برخی ویتامین ها ، مواد شیمیایی یا موادشیمیایی گیاهی حاصل می شوند یا توسط بدن ساخته می شوند. آنها در لوبیا ، سبزی ، میوه و سبزیجات به وفور یافت می شوند.

difference-between-unhealthy-and-healthy-غذای سالم آنتی اکسیدانfoods-4

غذای سالم تعادل اسیدهای آمینه ضروری را تأمین می کند ،این تامین بیشتر ازغذاهای غیر حیوانی میباشد:

آمینو اسیدها آجرهایی هستند که بدن شما از آنها ساخته شده است و نه مورد اصلی آمینو اسید وجود دارد که نمی توانندتوسط بدن تولید شوند. آنها باید از غذا تهیه شوند.هر دو پروتئین گیاهی و گوشتی همه اسیدهای آمینه ضروری را تأمین می کنند. وقتی رژیم غذایی مجموعه ای از پروتئین های گیاهی را در طول روز فراهم می کند ، تمام آمینو اسیدها ی مورد نیاز تامین خواهدشد. مجموعه ای از شواهد نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از پروتئین حیوانی با بروز بیشتر سرطان و بیماری های قلبی عروقی در انسان ارتباط دارد.یکی از سالم ترین اشکال پروتئین حیوانی ، غذاهای پروبیوتیک تخمیر شده مانند کفیر است.اگر رژیم خود را بررسی کنید ، احتمالاً مقدار زیادی پروتئین حیوانی و پروتئین گیاهی کافی پیدا خواهید کرد. به دنبال گیاهان بیشتر در رژیم غذایی خود باشید. پروتئین گیاهی را هر جا که ممکن است جایگزین پروتئن حیوانی کنید.

تعادل اسیدهای آمینه ضروری

غذای سالم، فیبر و کربوهیدرات های پیچیده را تأمین می کند:

کربوهیدرات ها به عنوان منبع انرژی لازم هستند. آنها بر اساس مولکول ساخته شده، به کربوهیدرات های ساده مانند
شکرو کربوهیدرات های پیچیده از جمله غذاهای با فیبر بالا ، مانند نشاسته تقسیم می شوند. کربوهیدرات های پیچیده غذاهای هستند که هضم شما را بهبود بخشیده و انرژی شما را تأمین می کنند. برخلاف کربوهیدرات های ساده ، آنها انرژی را بدون عوارض جانبی مانند چاقی ، تغییرات خلقی و افزایش قند خون تأمین می کنند.
فیبر همراه با نشاسته ، دسته مهم دیگر کربوهیدرات های پیچیده است. فیبر بخشی از گیاهان است که دیر هضم است و غذا را در سیستم گوارش حرکت می دهد .فقط 25-30 گرم فیبر برای عملکرد مناسب بدن لازم است. با این حال متاسفانه رژیم غذایی اکثر مردم ، پر از غذاهای فرآوری شده میباشد که فیبر مورد نیازبدن را تأمین نمی کند.
در رژیم غذایی خود بیشتر به دنبال سبزیجات ، حبوبات ، سبزیجات نشاسته ای و غلات سبوس دار باشید تا مصرف روزانه فیبر و کربوهیدرات های پیچیده را برآورده کنید. پخت ماکروبیوتیک از کربوهیدرات های پیچیده بسیار استفاده می کند.

difference-between-unhealthy-and-healthy-foodفیبر و کربوهیدرات های پیچیدهs-6

غذای سالم فرآوری یا تصفیه نشده می باشد:

پردازش و تصفیه باعث می شود غذاها تا درجات مختلفی ناسالم شوند. به عنوان مثال ، روغن های گیاهی در مقادیر مناسب برای شما مفید هستند. آنها به منظور افزایش ماندگاری، هیدروژنه یا تا حدی هیدروژنه می شوند و سپس در پخت و پز استفاده می شوند. هیدروژناسیون روغنهای خوب گیاهی را به چربی بد در بدن تبدیل می کند ،که این میزان، هر مقدار که باشد، اثر نا مطلوب بر بدن شما دارد.تصفیه برخی مواد غذایی با استفاده از مواد شیمیایی انجام می شود. در طی این فرآیند ، بیشتر ویتامین ها و آنزیم ها از بین می روند و همینطور فیبر آنها.سدیم آلومینیوم فسفات یک امولسیون کننده در پنیر فرآوری شده است و از آلومینیوم پتاسیم برای سفید شدن آرد نیز استفاده می شود.حیوانات آزمایشگاهی نمی توانند بیش از چند هفته با نان سفید زندگی کنند ، با این حال بسیاری از ما دوست داریم این غذای غیر طبیعی و غیر سودمند را بخوریم.نکته اصلی این است که سعی کنید غذای خود را در سالم ترین حالت ، بدون فرآوری خریداری کنید. هنگام آشپزی ،بهتر است ،مواد تصفیه نشده را انتخاب کنید.

غذای سالم

غذای سالم حاوی MSG و مواد شبه MSG نیست:

MSGیا مونو سدیم گلوتاماتک ،تقویت کننده طبیعی طعم و نگهدارنده غذا است. البته طبیعی بودن همیشه به معنای خوب بودن نیست. MSG یک اکسیتوتوکسین است و ممکن است اثرات مخربی بر روی سلولهای مغز ، به ویژه سلولهای خردسالان و نوزادان تازه متولد شده داشته باشد.به همین دلیل محتوای MSG را در غذایی که می خورید بررسی کنید. و به یاد داشته باشید ، به این دلیل به برخی موش های تپل تر در آزمایش های بالینی موش های MSG” گفته می شودچون به آنها MSG داده شد تا چاق شوند.
مراقب باشید که بسیاری از سبزیجات دریایی ، مثل ، kombu ، به طور طبیعی حاوی گلوتامات هستند. از آنجا که آنها دارای مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین ها و دوز بسیار کمی گلوتامات هستند ، حذف آنها از رژیم غذایی ضرر بیشتری خواهد داشت تا فایده.

غذای سالم حاوی MSG

در حالت ایده آل ،غذای سالم حاوی سموم دفع آفات و هورمون نیست:

این روزها سخت است که از آفت کش های سرطان زا و هورمون های ضخیم کننده دور شکم دور بمانید.
متاسفانه بیشتر غذاهای سالم حاوی سموم دفع آفات یا هورمون هستندو غلظت این مواد درشیر و فرآورده های گوشتی زیاد است.برای سلامتی خود غذای ارگانیک را هدف قرار دهید.

غذای سالم حاوی سموم دفع آفات و هورمون

غذای سالم حاوی روغنِ تا حدی هیدروژنه، یا چربی های ترانس نیست ،اما حاوی چربی های امگا 3 است:

چربی های هیدروژنه چه مشکلی دارند؟ هیدروژناسیون روغن ها ، با حذف اسیدهای چرب ضروری ، در صنایع غذایی برای طولانی شدن ماندگاری غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. نتیجه آن ، بیماری کرونر قلب ، دیابت ، اختلالات مغزی و موارد دیگر برای کسانی است که آنها را مصرف می کنند. این چربی های ناسالم در همه جا وجود دارد .
از نان ، کلوچه ، دونات ، سیب زمینی سرخ کرده و غذاهای منجمد خودداری کنید. استفاده از مارگارین را متوقف کنید و از روغن نباتی کمتری استفاده کنید. برای افزایش چربی های امگا 3 در رژیم غذایی خود به دنبال روغن کتان باشید.دورانی که مارگارین از کره بهتر بود گذشته است.

غذای سالم حاوی چربی های امگا 3

غذای سالم حاوی شیرین کننده های مصنوعی نیست، آسپارتام ، ساخارین یا سوکرالوز:

شیرین کننده های مصنوعی سمی هستند. محصولات کم کربوهیدرات بسیارگیج کننده میباشند، که چگونه بسیاری از محصولات بی سر و صدا شامل این مواد هستند. غذاهای با کالری قند صفر در همه جا وجود دارند. مراقب باشید که غذاهای بدون قند حاوی جایگزین مصنوعی هستند. تحقیقات نشان می دهد که آسپارتام می تواند بر مغز شما تأثیر بگذارد. این بیماری با ام اس ، لوپوس ، فیبرومیالژیا و سایر اختلالات عصبی مرکزی مرتبط است. عوارض جانبی احتمالی آسپارتام شامل سردرد ، میگرن ، حملات هراس ، سرگیجه ، تحریک پذیری ، حالت تهوع ، ناراحتی روده ، بثورات پوستی و عصبی بودن است. تحقیقات در مورد پر زرق و برق همچنان ادامه دارد. بهتر است از تمام شیرین کننده های مصنوعی مانند اسپلندا ، نوتراسوئیت و Equal خودداری کنید. به جای جایگزینی شکر در رژیم غذایی ، سعی کنید آن را کاهش دهید یا به جای آن از گیاه استویا استفاده کنید.

غذای سالم حاوی شیرین کننده های

یخچال خود را از نظر غذاهای ناسالم بررسی کنید:

اکنون می توانید هر غذایی را در یخچال خود برده و یک چک سریع انجام دهید. شما می دانید که هوشمندانه غذا خوردن یک ضرورت است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 15 =