فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

10 مزیت ثابت شده سیب زمینی برای سلامتی

1- آیا سیب زمینی باعث چاقی شما می شود؟

سیب زمینی یکی از غذاهایی است که به طور کلی افرادی که سعی در کنترل وزن خود دارند، از آن اجتناب میکنند، اما تحقیقات نشان داده است که هیچ مدرکی برای اثبات ارتباط بین خوردن سیب زمینی و خطر چاقی، بیماری های قلبی عروقی یا دیابت نوع 2 وجود ندارد. تحقیقات همچنین نشان داده است که افراد می توانند سیب زمینی را در رژیم غذایی خود بگنجانند و همچنان وزن کم کنند.

محققان 86 زن و مرد با اضافه وزن را طی دوازده هفته بررسی کردند تا مشخص کنند که چگونه یک رژیم غذایی کم کالری با افزودن سیب زمینی بر کاهش وزن تأثیر می گذارد. افراد به طور تصادفی به 3 گروه تقسیم شدند و یک گروه رژیم غذایی داشتند که شامل 5 تا 7 عدد سیب زمینی در هر هفته بود. نتایج نشان داد گروهی که سیب زمینی دررژیم غذایی خود داشتند وزن اضافه نکرده و هر 3 گروه در واقع وزن کم کردند.

فیبر موجود در سیب زمینی همچنین با ایجاد احساس سیری بیشتر می تواند به کاهش وزن کمک کند. نشاسته موجود در سیب زمینی فضای دستگاه گوارش را اشغال می کند که به کند شدن هضم غذا کمک می کند و همچنین باعث می شود تا مدت بیشتری احساس سیری داشته باشید. یک مطالعه نشان داده است که زنان دارای اضافه وزن هنگام خوردن غذاهایی مانند سیب زمینی، وزن خود را کاهش داده و آن را نگه داشتند. محققان نتیجه گرفتند که غذاهای کم انرژی به شرکت کنندگان در مطالعه کمک کرد تا در طول روز سیر بمانند بدون اینکه به غذاهای پرانرژی متوسل شوند.

سیب زمینی

چه مقدار کالری در یک سیب زمینی وجود دارد؟

یک سیب زمینی پخته و بدون هیچ گونه افزودنی حاوی 93 کالری در هر 100 گرم است که آن را به غذایی کم کالری تبدیل می کند. علاوه بر این، نشاسته موجود در سیب زمینی به راحتی قابل هضم نیست. سیب زمینی از نظر افزایش وزن مشکلی ندارد، مشکل روش پخت سیب زمینی است. میزان کالری موجود در سیب زمینی بستگی زیادی به روش پخت دارد که در جدول زیر نشان داده شده است:

 • مقدار کالری در هر 100 گرم:
 • چه مقدار کالری در سیب زمینی آب پز وجود دارد؟
 • 87 کالری در هر 100 گرم
 • چه مقدار کالری در یک سیب زمینی پخته شده وجود دارد؟
 • 93 کالری در هر 100 گرم
 • چه مقدار کالری در سیب زمینی کباب شده وجود دارد؟
 • 149 کالری در هر 100 گرم
 • چه مقدار کالری در سیب زمینی سرخ کرده وجود دارد؟
 • 312 کالری در هر 100 گرم
 •  چه مقدار کالری در چیپس سیب زمینی وجود دارد؟
 • 545 کالری در هر 100 گرم

حقایقی درباره سیب زمینی

حقایقی درباره سیب زمینی:

سیب زمینی منبع بسیار خوبی از چندین ماده مغذی مانند ویتامین C وB6 ، پتاسیم، اسید پانتوتنیک، نیاسین و فیبر غذایی است. پروتئین موجود در سیب زمینی حاوی لیزین، یک اسید آمینه ضروری است که به طور کلی در غلات وجود ندارد.

ارزش غذایی سیب زمینی در هر 100 گرم چقدر است:

 •   مقدار کالری موجود در یک سیب زمینی : 77
 •   مقدار پروتئین موجود در یک سیب زمینی :2 گرم
 •   مقدار کربوهیدرات  موجود در یک سیب زمینی :17 گرم
 •     محتوای چربی یک سیب زمینی:0.1 گرم

آب سیب زمینی خام

2-آب سیب زمینی خام برای آرتریت روماتوئید:

آب سیب زمینی خام می تواند به خلاص شدن از درد و ناراحتی ناشی از آرتریت روماتوئید کمک کند. از آب سیب زمینی خام در داروهای قومی کره برای بهبود کیفیت زندگی در افرادی که از درد آرتریت روماتوئید رنج می برند استفاده می شود. یک مطالعه با استفاده از عصاره اتانول سیب زمینی که مانند آب سیب زمینی خام است پی بردند که این عصاره دارای فعالیت های ضد التهابی و از بین بردن درد است.  درمان با آب سیب زمینی خام برای آرتروز نباید بدون مشورت با متخصص تغذیه آغاز شود.

چگونه آب سیب زمینی درست کنیم؟

سیب زمینی های خود را قبل از آب گیری پوست بگیرید. آب هویج را می توانید هنگام گرفتن آب سیب زمینی خام اضافه کنید تا خوش طعم شود، یا مقداری آبلیموی تازه به همراه عسل اضافه کنید. دو قاشق چایخوری آب سیب زمینی خام باید درست قبل از غذا مصرف شود. از استفاده از سیب زمینی هایی که جوانه سبز دارند خودداری کنید .

 

آیا سیب زمینی خام سمی است؟

سیب زمینی حاوی نوعی ترکیب شیمیایی است که به عنوان گلیکو آلکالوئید شناخته می شود و در صورت مصرف زیاد می تواند سمی باشد. شكاكونین و سولانین دو نوع گلیكوآكالوئید هستند كه در سیب زمینی به خصوص در سیب زمینی هایی كه سبز می شوند یافت می شود.گلیكوآكالوئیدها از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می آیند. سیب زمینی هایی كه در معرض نور خورشید هستند نوعی رنگدانه گیاهی به نام كلروفیل تولید می كنند كه نتیجه آن تشکیل سیب زمینی است.

سیب زمینی فشار خو

3-سیب زمینی فشار خون را پایین می آورد:

تحقیقات نشان داده است که خوردن سیب زمینی فقط یک یا دو بار در روز می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد بدون اینکه منجر به افزایش وزن شود. این مطالعه با خوردن سیب زمینی تهیه شده بدون روغن انجام شد. حتی اگر دانشمندان از سیب زمینی های پوست بنفش استفاده کرده اند، آنها می گویند که خوردن سیب زمینی با پوست قرمز و همچنین سیب زمینی سفید می تواند نتایج یکسانی داشته باشد.

در این تحقیق، 18 فردی که در درجه اول دارای اضافه وزن و فشار خون بودند 6 تا 8 سیب زمینی بنفش همراه با پوست دو بار در روز به مدت یک ماه مصرف کردند. آنها از سیب زمینی بنفش استفاده کردند زیرا این رنگدانه موجود در سبزیجات و میوه ها پر از مواد شیمیایی با ارزش است. محققان فشار خون افراد را بررسی کردند، چه دیاستولیک و چه سیستولیک. فشار خون متوسط دیاستولیک 4.3٪ و فشار خون سیستولیک 3.5٪ کاهش یافته است.

تقریباً همه افراد داروهای فشار خون بالا مصرف کردند اما هنوز کاهش فشار خون را تجربه کردند. همچنین هیچ یک از این افراد وزن اضافه نکردند. تحقیقات دیگر کشف کرده است که ترکیبات موجود در سیب زمینی دارای اثراتی در بدن است مانند اثراتی که از داروهای مهارکننده ACE که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند، یک پایه اصلی برای درمان فشار خون است. مواد شیمیایی مختلف دیگری که در سیب زمینی یافت می شود می تواند با کلم بروکلی، اسفناج و همچنین جوانه بروکسل برابری می کند  .

محققان سیب زمینی را به عنوان کمترین منبع پتاسیم در رژیم غذایی، ماده ای مغذی ومفید برای کاهش فشار خون بالا شناسایی کرده اند. یک سیب زمینی متوسط ​​با پوست 18٪ پتاسیم بدن را تأمین می کند.

سیب زمینی و سرطان

4-سیب زمینی و سرطان:

سیب زمینی سرشار از لکتین است و گرچه برخی از انواع لکتین می تواند منجر به واکنش های نامطلوب شود اما در اکثر موارد لکتین می تواند به کاهش بروز برخی بیماری ها کمک کند. علیرغم این واقعیت که سیب زمینی حاوی سطح بالایی از لکتین است، اما برای اکثر افراد هیچ اثر منفی ندارد. یک مطالعه کشف کرده است که مصرف برخی از انواع سیب زمینی ها با کاهش التهاب همراه هستند. تحقیقات همچنین نشان داده است که لکتین هایی که در سیب زمینی وجود دارد از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند.

 

سیب زمینی برای سلامت استخوان ها

5-سیب زمینی برای سلامت استخوان ها:

مواد معدنی موجود در سیب زمینی مانند فسفر، منیزیم و کلسیم به حفظ قدرت و ساختار استخوان کمک می کنند. روی و آهن موجود در سیب زمینی نقش مهمی در تولید کلاژن، دومین جز فراوان استخوان ها دارد.

آیا همه مواد مغذی موجود در پوست سیب زمینی هستند؟

خیر، ایننظریه که همه مواد مغذی موجود در سیب زمینی در پوست آن وجود دارد یک عقیده غلط است.

 

6-سیب زمینی برای کلسترول:

سیب زمینی هایی که با روغن، کره یا خامه پخته نشده باشند فاقد چربی و کلسترول هستند. سیب زمینی حاوی مقادیر قابل توجهی فیبر محلول و نامحلول است که می تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند. تقریبا نیمی از فیبر موجود در یک سیب زمینی در پوست آن یافت می شود، بنابراین گرفتن پوست مقدار زیادی فیبر را از بین می برد.

سیب زمینی برای قلب

7-سیب زمینی برای قلب:

پتاسیم، فیبر، ویتامین B-6 و ویتامین C موجود در سیب زمینی از قلب محافظت می کند. رژیم هایی که سرشار از غذاهای غنی از ویتامین B6 هستند با کاهش بیماری های قلبی مرتبط هستند. ویتامین B6 در متیلاسیون نقش مهمی دارد، فرایندی که هموسیستئین را به متیونین تبدیل می کند. هموسیستئین اضافی می تواند به دیواره رگ های خونی آسیب برساند و سطح بالای هموسیستئین با افزایش حمله قلبی و خطر سکته مغزی مرتبط است.کاهش کلسترول به کاهش خطر بیماری های قلبی نیز کمک می کند.

سیب زمینی برای پوست

8-سیب زمینی برای پوست:

ویتامین C موجود در سیب زمینی یک ماده مغذی ضروری برای کلاژن سازی است. ویتامین C توانایی کلاژن را در بهبود بافت پوست و چین و چروک های پوست تقویت می کند.

 

آیا سیب زمینی فاقد گلوتن است؟

اگرچه سیب زمینی به طور طبیعی فاقد گلوتن است، اما برچسب روی محصولات دارای سیب زمینی باید از نظر وجود هر ماده حاوی گلوتن بررسی شود.

 

9-سیب زمینی برای اعصاب:

ویتامین های گروه B در سیب زمینی به بهبود عملکرد غده فوق کلیه و حفظ سیستم عصبی کمک می کند. ویتامین B6 به تولید انتقال دهنده های عصبی کمک می کند، این مواد شیمیایی هستند که به سلول های عصبی  اجازه می دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 

آیا سیب زمینی برای شما مفید است؟

بیشتر مردم فکر می کنند که سیب زمینی نمی تواند به روند لاغر شدنشان کمک کند به خاطر همین باعث شده بسیاری از افراد با آگاهی از فواید سیب زمینی، آن را از رژیم غذایی خود کنار بگذارند. وقتی صحبت درباره سیب زمینی می شود، افراد تصور می کنند کربوهیدرات زیاد، پر از کالری و چاق کننده است. در واقع، هر زمان که بدون سرخ کردن آماده آن را میل کنید، فقط 110 کالری و مقدار زیادی ویتامین و مواد گیاهی دارد. با کمال تاسف برای دوستداران چیپس سیب زمینی، به نظر می رسد که دمای بالای پخت تقریبا تمام ترکیبات سالم درون سیب زمینی را از بین می برد و بیشتر نشاسته و چربی باقی می ماند.

سیب زمینی برای اعصاب

10-سیب زمینی برای عضلات:

کربوهیدرات ها قسمت مهمی از وعده های غذایی بعد از ورزش هستند.گلیکولیز تجزیه کربوهیدرات ها است و مهم است که کربوهیدرات کافی برای سوختن گلیکولیز در حین و بعد از فعالیت مصرف شود.کربوهیدرات های موجود در نشاسته ها مانند سیب زمینی می توانند به سرعت ذخایر گلیکوژن کبد را دوباره بسازد. پتاسیم موجود در سیب زمینی نیز برای کمک به انقباض عضلات حیاتی است.

 

سیب زمینی از کجا آمده است؟

سیب زمینی بومی پرو است، جایی که از حدود  200سال قبل از میلاد توسط هندی های اینکا کشت می شود. این سبزیجات در اوایل قرن شانزدهم به ایرلند وارد شدند و در آنجا محبوب شدند. سیب زمینی توسط مهاجران ایرلندی در اوایل قرن هجدهم به ایالات متحده منتقل شد و در آنجا خیلی زود کشت شد. به همراه ایالات متحده، سایر تولید کنندگان اصلی سیب زمینی لهستان، روسیه، چین و هند هستند.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − شش =