فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

تاثیر مصرف ویتامین ب 12 در کاهش یا افزایش وزن

تاثیر مصرف ویتامین ب 12 در کاهش یا افزایش وزن:

برخی ادعا می کنند که افزایش دریافت ویتامین B12 می تواند به مبارزه با خستگی ، افزایش سطح انرژی و تسریع در متابولیسم کمک کند.

با این حال ، تحقیقات در مورد اثرات بالقوه ویتامین B12 در کاهش وزن نتایج متفاوتی را نشان داده است.

این مقاله با نگاهی عمیق به شواهد نشان می دهد که آیا ویتامین B12 می تواند به کاهش وزن کمک کند.

صرف ویتامین ب 12

 

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین B12 چیست؟

 

گاهی اوقات به عنوان کبالامین نامیده می شود ، ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است که برای چندین جنبه سلامتی ضروری است.

این ویتامین در تشکیل DNA و سلولهای قرمز خون نقش دارد ، همچنین برای عملکرد مغز ، سلامت قلب ، تولید انرژی و موارد دیگر لازم است .

این ماده به طور طبیعی در بسیاری از محصولات حیوانی یافت می شود و گاهی به غذاهای غنی شده اضافه می شود .

گیاهخواران ، افراد مسن و افراد دارای مشکلات گوارشی که می توانند در جذب مواد مغذی تداخل ایجاد کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری از

کمبود ویتامین B12 قرار داشته و نیاز به مکمل داشته باشند .

 

تأثیر بر چربی و متابولیسم بدن:

بر چربی و متابولیسم بدن

اگرچه تحقیقات در مورد انسان هنوز بسیار محدود است ، اما برخی مطالعات نشان می دهند که ویتامین B12 می تواند بر چربی و متابولیسم بدن تأثیر بگذارد.

یک بررسی به این نتیجه رسید که ویتامین B12 در متابولیسم چربی نقش اساسی دارد ، و خاطرنشان کرد که کمبود آن می تواند با افزایش تجمع چربی و چاقی مرتبط باشد .

یک مطالعه حیوانی دیگر نشان داد که کمبود شدید ویتامین B12 منجر به افزایش قابل توجه درصد چربی بدن و سطح کلسترول در موشهای باردار می شود.

علاوه بر این ، یک مطالعه حیوانی نشان داد که تجویز ویتامین های گروه B به موش هایی که رژیم غذایی پر چربی دارند ، در مقایسه با گروه کنترل ، باعث کاهش وزن و افزایش سطح چندین آنزیم موثر بر متابولیسم می شود .

با این حال ، شواهد فعلی فاقد اعتبار است و برای تعیین چگونگی تأثیر ویتامین B12 بر متابولیسم و ​​چربی بدن در انسان ، به مطالعات اضافی با کیفیت بالا نیاز است.

 

سطح پایین ممکن است با چاقی مرتبط باشد:

چاقی

جالب اینجاست که چندین مطالعه نشان داده است که داشتن ویتامین B12 کافی ممکن است با کاهش خطر افزایش وزن و چاقی همراه باشد.

طبق یک مطالعه بزرگ در 9755 نفر ، داشتن مقادیر بالاتر ویتامین B12 در خون با کاهش خطر چاقی همراه است.

به همین ترتیب ، مطالعه دیگری بر روی 976 نفر نشان داد که داشتن مقادیر کم ویتامین B12 با خطر بیشتر اضافه وزن یا چاقی ارتباط دارد .

همچنین، یک مطالعه در 256 کودک نشان داد که کودکان با سطح پایین ترِ ویتامین B12 دارای شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) هستند.

با این حال ، به یاد داشته باشید که اگرچه این مطالعات ارتباطی بین وضعیت ویتامین B12 و وزن بدن را نشان می دهد ، اما آنها سایر عوامل بالقوه موثر را دربر نمی گیرند.

بنابراین ، نمی توان نتیجه گرفت که ویتامین B12 باعث کاهش وزن می شود. برای تعیین اینکه آیا ویتامین B12 مستقیماً بر وزن بدن یا BMI تأثیر می گذارد ، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

علائم کمبود ویتامین B12:

علائم کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی مگالوبلاستیک شود ، وضعیتی که مشخص می شود تعداد کمی گلبول قرمز بزرگتر از حد طبیعی است .

کم خونی مگالوبلاستیک می تواند انواع علائم و عوارض جانبی را ایجاد کند ، از جمله:

 •  تنگی نفس
 •  سردرد
 •  تپش قلب
 • خستگی
 •  تعادل ضعیف
 •  از دست دادن حافظه

گفته می شود ، کمبود ویتامین B12 “همیشه” منجر به کم خونی مگالوبلاستیک نمی شود و بسیاری از افراد ممکن است علائم خفیف مانند خستگی را تجربه کنند.

 

بعلاوه ، اگرچه کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث افزایش وزن نشود ، اما می تواند سطح انرژی را کاهش دهد و باعث خستگی شود ، فعال ماندن و مدیریت وزن را دشوار می کند.

برعکس ، برخی مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث از دست دادن اشتها شود ، در صورت عدم درمان به طور بالقوه منجر به کاهش وزن می شود .

اگر کمبود B12 دارید ، ارائه دهنده متخصص تغذیه ی شما به احتمال زیاد مکمل های خوراکی یا تزریق ویتامین B12 را برای افزایش سطح خون توصیه می کند .

 

منابع ویتامین B12:

منابع ویتامین B12

ویتامین B12 به طور طبیعی در منابع غذایی مختلف ، از جمله محصولات حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ ، شیر و محصولات شیر ​​یافت می شود .

همچنین به بسیاری از غذاهای غنی شده مانند غلات صبحانه و شیر گیاهی مانند بادام ، سویا یا شیر شاهدانه اضافه شده است .

مکمل های ویتامین B12 نیز به اشکال مختلف از جمله قرص ، کپسول ، مایعات و پاستیل موجود است.اغلب در بسیاری از مکمل های مولتی ویتامین نیز یافت می شود.

کسانی که به طور منظم از محصولات حیوانی غنی از ویتامین B12 استفاده نمی کنند ، ممکن است بخواهند مواد غذایی غنی شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنند یا از مکمل استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که نیازهای غذایی آنها برآورده می شود.

 

کلام آخر:

با این حال ، اگر در حال حاضر به اندازه کافی ویتامین B12 در رژیم خود دریافت می کنید و کمبود مواد مغذی ندارید ، مشخص نیست که آیا افزایش مصرف ویتامین B12 تأثیر زیادی در کاهش وزن خواهد داشت یا خیر.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =