فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

انواع فرم بدن

آشنایی با انواع فرم بدن:

یکی از مهمترین موضوعان برای شروع یک زندگی سالم ، بهبود سلامتی و تناسب اندام آشنایی با فرم بدنمان است. اما بدن های مختلف به روشهای مختلف برای سلامتی و تناسب اندام نیاز دارند. بنابراین ، سوال این است: آیا شما تمرینات و رژیم های مناسب بدن خود را انجام می دهید؟

در اینجا مواردی ذکر شده است که باید درباره آشنایی بانوع بدن خود و مراقبت از آن بدانید.

 

 

چند نوع تیپِ بدنی مختلف وجود دارد؟

ویلیام هربرت شلدون ، پزشک و روانشناس ، هزاران عکس را تجزیه و تحلیل کرد تا شباهت های ظاهری انسان را تعیین کند. و او نتیجه گرفت که سه نوعِ تیپ بدنی وجود دارد ، که آنها را سوماتوتیپ نامید.

 

انواع تیپ بدن کدامند؟

اکتومورف ، مزومورف و اندومورف هستند.

همه ی انسانها  چه خانمها چه آقایان در یکی از این سه دسته قرار می گیرند و سبک زندگی مطلوب، سلامتی و تناسب اندام شما به تیپ بدنی که دارید، بستگی دارد.

 

اکتومورف:

اکتومورف

اکتومورف ها دارای بدن نسبتاً لاغر و باریک و اندام های بلند هستند. آنها در عضله سازی مشکل دارند و در نتیجه ، معمولاً نسبت به تیپ های دیگر برتری در فعالیت های قلبی عروقی دارند.

آنها اغلب متابولیسم سریعی دارند که به بدن آنها اجازه می دهد کالری را به سرعت بسوزانند. در نتیجه ، آنها اغلب بدون چربی زیاد بدن کاملا لاغر هستند.

 

 

رژیم اکتومورف:

اگر آنها به دنبال افزایش وزن هستند ، باید روی کالری غذای خود   تمرکز کنند؟

رژیم اکتومورف:

افزودن کالری بیشتر به رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند وزن  خود را اضافه کنید. اما این بدان معنا نیست که صرفا غذای پر کالری بخورید، باید به سلامت تغذیه ی پر کالری خو د اهمیت  دهید.

روش هایی وجود دارد که می توانید با مصرف بیشتر چربی ها و پروتئین های سالم مانند گوشت ، ماهی ، آجیل و دانه ها ، کالری دریافتی خود را افزایش دهید.

یک میان وعده یا وعده غذایی کوچک قبل از خواب نیز ممکن است کمک کند. با خوردن غذا قبل از خواب ، کسانی که دارای بدن اکتومورف هستند می توانند از کاتابولیسم عضلات جلوگیری کنند.

 

 

تمرین اکتومورف:

تمرین اکتومورف

در سالن ورزشی ، یک روال ایده آل برای یک اکتومورف ،شدید و کوتاه خواهد بود.

روش مطلوب برای اکتومورف ها  جلساتِ ورزشیِ سریع است تا عضلات خود را تحریک کنند بدون اینکه متابولیسم بدن را به بیش از حد برسانند. علاوه بر این ، تمرینات باید بر روی گروه های بزرگ عضلانی مانند عضلاتِ گلوت ، چهار پا ، همسترینگ و هسته متمرکزباشد.

 

 

 

 

مزومورف:

توده عضلانی استثنایی ، استخوان های بزرگ و مستطیل شکل  بارزترین ویژگی مزومورف ها است. این ورزشکاران طبیعی در هرگونه فعالیت بدنی که انجام می دهند موفق هستند.مزومورف ها بسته به اهداف تناسب اندام ،توانایی کاهش یا افزایش وزن را دارند.

 

 

رژیم مزومورف:

رژیم مزومورف

تعادل معقول پروتئین ، کربوهیدرات های پیچیده و چربی های سالم همان چیزی است که به مزومورف ها کمک می کند تا بیشترین مقدار  انرژی و کاراییِ بدنی را داشته باشتد.

این رژیم همراه با ترکیبی از تمرینات قلبی و وزنه برداری هدفمند بهترین نتیجه را خواهد داشت.

 

 

تمرین مزومورف:

بدن آنها هم به تمرینات قلبی و هم با وزنه خوب جواب میدهد. اما مزومورف ها برای دستیابی به نتایجی که بدنبال آن هستند هنوز به آموزش و تغذیه مناسب نیاز دارند.

 

اندومورف:

اندومورف

اندومورف ها معمولاً کوتاهتر از دو نوع دیگر هستند. آنها دارای پاها و بازوهای ضخیم با بدنی گردتر هستند.

با این وجود ، اندومورف ها به خصوص در پاها قوی هستند. آنها به راحتی عضله می گیرند اما همچنین می توانند به راحتی چربی اضافه کنند ، که از دست دادن آنها برای آنها مشکل است. دلیل این امر در متابولیسم آهسته نهفته است ، بنابراین یک رژیم غذایی منطقی یک ضرورت مطلق است.

 

رژیم اندومورف:

رژیم اندومورف

از آنجا که متابولیسم آندومورف ها کندتر است ، بدن آنها برای تبدیل کربوهیدرات به چربی راحت تر از انواع دیگر تیپِ بدنی است. بهترین رژیم غذایی آنها شامل مقدار زیادی چربی و پروتئین سالم است.

 

اولویت بندی غذاهای سالم با چربی و پروتئین در رژیم غذایی به این معنی است که گوشت بدون چربی ، سبزیجات پر پروتئین ، آجیل و تخم مرغ بیشتری داشته باشید.

از تمام غذاهای فرآوری شده مانند غذایی منجمد ، کربوهیدرات های ساده مانند ماکارونی یا نان سفید و کره چرب مانند مارگارین خودداری کنید. بهترین راه برای مصرف کربوهیدرات ها استفاده از کربوهیدرات های پیچیده مانند میوه ها ، سبزیجات نشاسته ای و غلات کامل است.

 

 

 

تمرین اندومورف:

تمرین اندومورف

اندومورف ها بیشتر از تمرینات برنامه ریزی شده، که برای تسریع در روند چربی سوزی، و تقویت عضلات طراحی شده اند ، سود می برند. وزنه برداری به علاوه کاردیو معمولاً ترکیب برنده است.

 

 

 

چگونه می توانید نوع بدن خود را شناسایی کنید؟

 • سریعترین راه برای شناسایی سوماتوتیپ از سه نوع تیپ بدنی ، ارزیابی عینیِ خود است. یک نگاه سریع در آینه نیز کار می کند!
 • بدن همه افراد انواع مختلفی دارد ، بنابراین احساس خود را در مورد ظاهر خود کنار بگذارید و با خود صادق باشید.
 • با هیکل خود شروع کنید. آیا شما قد بلند ، متوسط ​​یا کوتاه هستید؟
 •  لاغر ، گرد و لاغر هستید؟
 • در مرحله بعد ، به نحوه واکنش بدن هنگام غذا خوردن و ورزش فکر کنید. آیا به راحتی وزن اضافه می کنید؟ آیا در عضله سازی مشکل ندارید؟

 

 

این ویژگی ها برای جستجوی نوع بدن شما است:

 •     اکتومورف: تقریباً هیچ چربی بدن  ندارندو اندام هایشان بلند و است.
 •     مزومورف: شما رقمی متناسب با تعادل بین ماهیچه و چربی دارید.
 •     اندومورف: شما یک قاب خوش اندام و پاهای بزرگ و قدرتمند دارید.

 

آیا می توانید ترکیبی از دو نوع بدن باشید؟

در مورد انواع مختلف تیپ ِبدنی ، ، بسیاری از افراد ترکیبی از دو نوع بدن هستند: ecto-meso و meso-ecto.

اگرچه ترکیب ecto-endo کمتر رایج است ،چون معمولاً به دلیل رفتاری مانند عادت های غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک بوجود می آید.

 

انواع بدن برای زنان چیست؟

زنان را نیز می توان به اندومورف ، اکتومورف ، مزومورف طبقه بندی کرد.

 

اکتومورف زنانه:

اکتومورف های خانم به سختی وزن می گیرند. آنها یک بدن باریک با دست و پاهای نازک دارند. کامرون دیاز یک نمونه عالی از نوع اکتومورف است.

خانمها همیشه باید هنگام ورزش از مفاصل خود محافظت کنند. با این حال ، کاردیو منظم همراه با تمرین با شدت زیاد (HIIT) می تواند برای هیکل آنها معجزه کند.

تمرینات قدرتی نیز گزینه خوبی است ، زیرا به آنها کمک می کند تا در اطراف اندام لاغر خود عضله سازی کنند.

 

 

مزومورف زنانه:

مزومورف ها به طور طبیعی دارای اندام منحنی و عضلات کاملاً مشخص هستند. آنها به سرعت عضله می گیرند و تمرینات HIIT می تواند روشی موثر برای علایق تمرینی قلبی و قدرتی باشد.

یک مثال عالی از مزومورف زن؟ جسیکا بیل یا هالی بری  هستند.

 

 

 

 

اندومورف های زنانه:

اندومورف ها به طور معمول گلابی شکل هستند و شانه های باریکی دارند که با لگن های پهن ترشان ترکیب می شوند.

اندومورف های زن، مانند همتایان مرد خود، به سرعت چربی پیدا می کنند و متابولیسم آنها کندتر است. اما آنها می توانند از ترکیب وزنه برداری و HIIT برای از بین بردن چربی های اضافی و عضله سازی بیشتر استفاده کنند.

یک نگاه سریع به کیم کارداشیان یا بیانسه برای برجسته سازی بدن اندومورف معمولی زن کافی است.

 

 

حرف آخر

تعیین نوع بدن می تواند به شما در درک بهتر نحوه ورزش و نیاز بدن کمک کند. اما در تلاش برای سلامتی بیشتر ، ما به مواردی غیر از یک رژیم غذایی سالم و ورزش معمول نیازداریم.

این سفری است که به پشتکار ، استقامت و قدرت اراده نیاز دارد. اما این امر شما را به سمت تحقق توانایی های کامل جسمی هدایت می کند.

 

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 19 =