فیتنشن | سایت مرجع تناسب اندام
0

 برای لاغری روی مغزتان کار کنید!

 برای لاغری روی مغزتان کار کنید!

همه افرادی که در طول زندگی خود برای کاهش وزنشان تلاش کرده اند می دانند که داشتن برنامه رژیمی که بایدها و نبایدها را تعیین می کند، چقدر دشوار است اما براساس جدیدترین توصیه های تحقیقاتی پیشنهاد شده که به جای توجه بیش از حد به رژیم غذایی روی مغزمان تمرکز کرده و با روش توصیه شده وزن کم کرده و سالم زندگی کنیم.

کاهش وزن کار دشواری است، واضح است که آنچه می خورید تأثیر چشمگیری روی سلامتی و وزن بدنتان دارد، اما هرکس که تاکنون تلاش کرده وزن خود را با هدف کاهش آن تغییر بدهد، می داند که این کار چندان هم ساده نیست. اکثر ما می دانیم که بروکلی سالم تر از شیرینی است ما می توانیم ساعتها درباره نتایج خوردن شکر، چربی، گلوتن و آنتی اکسیدانها سخنرانی کنیم اما این حقیقت تغییر  نمی کند که مزه شیرینی خوب است و می خواهیم آن را بخوریم.

هر طرحی برای کاهش وزن به سادگی به شما می گوید که چه چیزهایی بخورید و نادیده گرفتن علت انتخابهایی که داشتید در بلند مدت بی تأثیر است. داشتن اطلاعات مواد غذایی مهم است، اما چنین دانشی تنها یک قطعه از کل قطعات پازل است. راز حقیقی درک رفتارها و انگیزه های فردی آن هم به صورت ریشه ای است و استفاده از این اطلاعات تأثیر معناداری روی سلامت شما دارد. براین اساس

 

لاغری

 

سلامتی خوب از مغز شروع می شود نه از بشقاب.

آمادگی روانی و تاثیر آن در کاهش وزن: آمادگی روانی و دوری از موانع ذهنی لاغری یکی از عوامل کلیدی درمان چاقی است. افرادی که آمادگی روانی کافی برای کاهش وزن را ندارند بیشتر اتفاقات را خارج از کنترل خود می بینند، اعتماد به نفس پایین تری دارند و از انگیزه ی کافی برای رسیدن به تناسب اندام برخوردار نیستند.

اما افرادی که آمادگی روانی بالایی دارند با انگیزه تر و مصمم تر هستند و تمام مشکلات را حل شدنی می بینند. ذهن خود را برای مبارزه با چاقی آماده کنید! اینکه یک تغذیه ی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید درآمد خاصی را برای یک کمپانی خاص به همراه نخواهد داشت بنابراین طبیعی است که شرکت ها، سازمان ها و افراد تولید کننده و عرضه کننده ی محصولات، خدمات و دستگاه های لاغری از مزایای کاهش وزن اصولی و طبیعی سخنی به زبان نیاورند و در عوض بر ذکر مزایای روش های میانبر لاغری که ارائه می دهند متمرکز شوند.

 

کاهش وزن

 

قدرت اراده؛ یک منبع محدود است!

 • اولین چیزی که باید درک کنید این است که ما کمتر از چیزی که تصور می کنیم روی تصمیمهای خورد و خوراکمان کنترل داریم. می خواهیم که باور کنیم، می توانیم هر زمان که اراده کردیم به جای همبرگر یک سالاد سفارش دهیم.
 • این درحالی است که خودداری چیزی نیست که ما صرفا آن را خاموش و یا روشن کنیم؛  در نتیجه فرآیند تصمیم گیری به ویژه وقتی که صحبت از غذا به میان می آید پیچیده تر  می شود.
 • تقریبا 20 درصد از کالری هایی که روزانه مصرف می کنیم توسط مغزمان مصرف می شود،  چرا که فعالیت مغز پرهزینه است و به مواردی چون خودداری و تصمیم گیری نمی توان  به صورت نامحدود متکی بود. در نتیجه اراده یک منبع محدود است.
 • اراده و عزم راسخ چون ماهیچه ای که مدام ورزش می کند، ضعیف خواهد شد. تمام تصمیم هایی که در طول روز می گیرید، اراده را تهی می کند و زمانی که می خواهید
 • جریان توانایی انتخاب غذای سالم را نسبت به غذاهای معمول فعال کنید، اراده به سرعت خالی می شود.
 • نکته جالب اینجاست که افزایش قند خون تاحدی می تواند به بازگرداندن اراده کمک کند، اما یافتن یک راه سالم برای افزایش قند خون درحالی که اراده خالی شده، خود یک معضل است. مغزهای خسته ساده تر از سایر شرایط شیرینی را به خود جذب می کنند.
 • روشی که مغز برای رویارویی با معضل اراده در پیش می گیرد، مکانیزه کردن تصمیمهای ما تا حد ممکن است. مغز این کار را با ایجاد عادتها انجام می دهد. عادتها رفتارهای خاصی هستند که در پاسخ به یک محرک یا اشاره صورت می گیرد.
 • از سوی دیگر رفتارها همواره با نوعی پاداش همراه هستند که به نوبه خود انگیزه را تقویت می کند. برای مثال، شنیدن یک وز وز از جیب لباس اشاره به این مسئله می کند که باید  دست خود را در جیب کرده، تلفن را گرفته، آن را بیرون آورید و به صفحه آن نگاه کنید.
 • این اطلاعاتی که می بینید موجب می شوند اندکی دوپامین در مغز در قسمت پاداش مغز  آزاد شود. ما انسانها عاشق تازگی هستیم، این امر توضیح می دهد که چرا اکثر ما یک  پاسخ انعکاسی به چک کردن دستگاه های تلفن همراه خود هنگام دریافت یک صدای  هشدار داریم. عادتها به این شکل متولد می شود.

 

قدرت اراده

 

وقتی عادتها نهادینه شدند به طور خودکار بدون خرج کردن هیچ اراده یا تلاش ذهنی  رخ می دهند.دانشمندان تخمین زده اند که 90 درصد تصمیمهای غذایی روزانه ما در  نتیجه عادت هستند. این امر انرژی مغزمان را برای انتخابهای دشوارتر حفظ می کند.

 

این اطلاعات چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

نکته اول اینکه، این اطلاعات بیان شده نشان می دهد که اراده به طور خاص به عنوان  ابزاری برای رسیدن به کاهش وزن قابل اتکا نیست و بهتر است که ما تلاش خود را برای ایجادعادتهای سالم به کار گیریم.

نکته بعدی اینکه این اطلاعات به ما می آموزد که هر عادتی که می خواهیم به دست آوریم  باید از یک پاداش معنا دار بهرمند شویم تا این عادت باقی بماند. احتمال می توانید حدس  بزنید که وعده مبهم لاغری در آینده به عنوان این پاداش کافی نیست. این جایزه برای هر  عادت باید فوری و ملموس باشد.

به منظور رسیدن به کنترل وزن در بلند مدت باید غذاهای سالم پیدا کنید که از خوردنشان  لذت می برید، انجام فعالیتهای فیزیکی و گذراندن وقت به کارهایی که دوست دارید

می تواند این فرآیند را راحت تر و در دسترس تر کند. استفاده از قدرت اراده برای یک رژیم محدود کننده دشوار و به شدت غیرمطلوب است و  بسیاری از افراد در رابطه با عدم تأثیر چنین رژیمی می توانند یک آه بلند بکشند.

برای دسترسی به موفقیت نهایی در سلامت و کاهش وزن بهتر است از همه رژیمها دست برداریم و به فکر  ساختن و ایجاد کردن عادات سالمی باشیم که از آن لذت می بریم.

تمرکز محض بر کالری ها :یکی دیگر از موانع ذهنی لاغری، تمرکز بر روی میزان کالری غذاهاست. یک جدول میزان کالری مواد غذایی از اینترنت دریافت می کنید یا یک اپلیکیشن اندازه گیری کالری مواد غذایی روی تلفن همراه خود نصب می کنید و شروع می کنید به اندازه گیری کالری های دریافتی در طول روز. فرض کنید برای کاهش وزن باید ۱۸۰۰ کالری در طول روز دریافت کنید و بر اساس اطلاعاتی که از کالری های خوراکی ها دارید هر روز دقیقا همین ۱۸۰۰ کالری را دریافت کرده اید و کالری اضافی نخورده اید.

اما کاهش وزن اتفاق نمی افتد و یا با وجود کاهش وزن اندازه ی شکم شما تغییری نمی کند و از نواحی دیگر مثل دست و پا لاغر می شوید. چرا؟ چون شما فقط بر روی یکی از مسائل مهم در کاهش وزن تمرکز کرده اید و برای عوامل دیگر وقتی را اختصاص نداده اید!

 

 

 

از صبحانه شروع کنیم:

 • برای رسیدن به چنین نقطه ای باید با موضوع ساده ای چون صبحانه آغاز کنیم. آماده  کردن صبحانه ای که شامل غلات صبحانه با بادام و شیر و دارچین می شود تنها دو دقیقه وقت لازم دارد و در نهایت صبحانه ای دلپذیر فراهم شده است.
 • بهتر است به خرید یک قدم سنج فکرکرده و خود را مجبور کنید روزانه 10 هزار قدم طی  کنید تنظیم و رسیدن به یک هدف قابل دسترسی یک پاداش بسیار قدرتمند است، این مسئله یکی از دلایلی است که مردم به بازیهای ویدئویی ابراز علاقه می کنند.

 

صبحانه

 

ایجاد عادت های سالم:

 • از آنجا که مغز ما به سادگی مغلوب می شود، تلاش نکنید که در یک زمان عادات بسیاری برای خودتان ایجاد کنید. کار کردن روی دو تا سه عادت در یک زمان هدف مناسبی است.
 • عادتها از دو هفته تا شش ماه ریشه می گیرند اما به طور متوسط دو ماه زمان لازم است تا یک  عادت نهادینه شود. بهتر است با عادتهای ساده کار را شروع کنید. وقتی که به قدر کافی از عادتهای خوب برخوردار شده در آن زمان سلامتی شما از خودش محافظت می کند بنابراین  اگر برای کاهش وزن جدی هستید، بهتر است به جای رژیم غذایی بیشتر روی مغزتان تمرکز کنید.

 

عادت های سالم

 

در آخر پذیرش وجود موانع ذهنی لاغری:

کاهش وزن برای شما هزینه هایی را در بر دارد که این هزینه می تواند شامل هزینه ی مالی، صرف زمان، گذشتن از برخی علایق و تحمل برخی سختی ها باشد. قبل از ورود به مسیر کاهش وزن باید خود را برای تقبل این هزینه ها آماده کنید و با آمادگی ذهنی و به دور از موانع ذهنی لاغری وارد این مسیر شوید. ممکن است گرسنگی بکشید، ممکن است مجبور شوید برخی کارهای نیمه ضروری را به تعویق بیاندازید، ممکن است به دلیل یک سرماخوردگی چند روزی نتوانید ورزش کنید، ممکن است چند روزی آن قدر مشغله های شما زیاد شوند که زمان برای ورزش کردن پیدا نکنید، ممکن است استرس های فراوان پایبندی شما به برنامه ها را ضعیف کنند، ممکن است به دلایل مختلف کاهش وزن شما دچار توقف شود و خلاصه ممکن است موانع متعددی سر راه شما قرار بگیرند. اگر خود را برای رویارویی با موانع ذهنی لاغری آماده نکرده باشید بدون شک شکست می خورید. اما اگر آمادگی ذهنی کافی را داشته باشید در صورت بروز هر یک از این موانع به جای دلسرد شدن و پا پس کشیدن، تلاش می کنید تا هر چه سریع تر مشکلات و موانع را از سر راه خود بردارید و به ادامه ی مسیر بپردازید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =